28 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI

24 maja 2016

28 maja obchodzimy

World Blood Cancer Day.

Wyrażamy swoją solidarność z chorymi na całym świecie.

Na świecie około 840 000 osób każdego roku ma zdiagnozowany – nowotwór krwi. To choroba, która może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, status społeczny.

W tym roku obchodzimy ten dzień pod hasłem:  „Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi.”

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli.

Bez względu na wiek  – każdy może zachorować.

Na szczęście każdy może też pomóc.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Każdy może zarejestrować się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych !

Czym są nowotwory krwi?

Nowotwory krwi to nowotwory, które atakują system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.

Rodzaje nowotworów krwi:

Białaczka

Zbiorcze pojęcie dla szeregu schorzeń złośliwych, wskazujących na chorobowo podwyższone tempo rozmnażania się niedojrzałych i tym samym niezdolnych do funkcjonowania białych krwinek. Choroba objawia się zwykle w wyniku wyparcia normalnego (zdrowego) układu krwiotwórczego. Objawy obejmują niedokrwistość, krwawienia, infekcje oraz powiększenie i niewydolność objętych białaczką narządów.

Chłoniaki złośliwe

Złośliwa choroba układu chłonnego połączona z obrzmieniem węzłów chłonnych i ewentualnym powiększeniem śledziony, wątroby, a także zajęciem szpiku. Chłoniaki złośliwe dzieli się na dwie duże grupy chorób: chłoniaki Hodgkina (limfogranulomatoza) oraz chłoniaki nie-Hodgkinowskie (NHL – non Hodgkin lymphoma). Grupa NHL obejmuje obecnie ponad 70 rodzajów chłoniaków.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od zgodnego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewionych.

Poprzez międzynarodową kampanię World Blood Cancer Day Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska chce zwrócić uwagę społeczeństwa na ten ważny temat oraz zyskać jeszcze większe grono osób, które będą pomagać w walce z tą chorobą.

Symbol walki z nowotworami krwi „&” ma dotrzeć do wszystkich ludzi, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.   Jego znaczenie jest proste:

Ty & Ja = wspólnie pokonamy nowotwory krwi.

Szczegółowych informacji jak zostać dawcą szpiku oraz całej kampanii można uzyskać na stronie internetowej: https://www.dkms.ppl/zostan-dawca

Samorząd Powiatu Dzierżoniowskiego wraz ze społecznością Zespołu Szkół Nr 3 im. Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie już po raz szósty włącza się do udziału w kampanii.

W ramach VI Powiatowego Dnia Dawcy dnia 1 czerwca od godz. 10.00 do 18.00 w Rynku w Dzierżoniowie oraz w siedzibie szkoły przy ul. Słowiańskiej odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców do bazy dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS szpiku.

ZAPRASZAMY DO WŁĄCZANIA SIĘ DO UDZIAŁU W KAMPANII !

Źródło: https://www.dkms.pl/pl/worldbloodcancerday