DOŻYNKI RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO „RELAKS”

3 września 2014

W sobotę 23 sierpnia 2014 roku, w ramach obchodów Dożynek Rodzinnego Ogrodu Działkowego „RELAKS” w Dzierżoniowie, odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy medycznej przeprowadzony przez Ratowników Medycznych NZOZ Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie Sp. z o.o. – Marcina Kołodzieja oraz Krzysztofa Kobyrę.
Wielu ludzi nawet nie wie, jak bezcenna może być umiejętność udzielenia przez świadka zdarzenia podstawowej pomocy medycznej, która bardzo często ratuje życie poszkodowanym. Każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji, determinującej konieczność podjęcia pierwszej pomocy do czasu przybycia zespołu Pogotowia Ratunkowego.
Pokaz ratowniczy w warunkach plenerowych okazał się widowiskową formą przekazania wiedzy o pracy zespołów ratownictwa medycznego oraz z zakresu pierwszej pomocy. Ratownicy zaprezentowali działania medyczne i rodzaj pomocy, która może zostać udzielona w różnych przypadkach. Uczestnicy pokazu mogli sami przećwiczyć udzielenie pierwszej pomocy np. osobie nieprzytomnej i nieoddychającej. Do trenowania podstawowych czynności resuscytacyjnych wykorzystano fantom, na którym osoby chętne mogły przećwiczyć masaż serca poprzez odpowiednie uciskanie klatki piersiowej i przeprowadzanie sztucznego oddychania.
Organizatorzy uroczystości złożyli podziękowania na ręce Pani Prezes Doroty Dudzińskiej, w sposób szczególny wyróżniając aktywność i zaangażowanie Panów Marcina Kołodzieja oraz Krzysztofa Kobyry w przekazywanie wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu ratownictwa medycznego.