Komunikat w sprawie Entonoxu – gazu stosowanego do łagodzenia bóli porodowych

6 sierpnia 2013

W pierwszym półroczu 2013 roku z gazu medycznego Entonox do znieczuleń przy porodzie skorzystało 5 pacjentek. Jest to usługa ponadstandardowa, płatna przez pacjentkę. Po uwzględnieniu kosztów zakupu gazu i dzierżawy osprzętu, koszt rzeczywisty podania gazu wyniósł 684,53 zł. Po negocjacjach – dostawca Linde Gaz – postanowił obniżyć ceny gazu i dzierżawy, jednak w dalszym ciągu koszt podania gazu przypadający na jedną pacjentkę pozostaje bardzo wysoki, bo wyniósłby 469,04zł, czyli wyżej aniżeli cena ustalona w naszym cenniku (200zł).

Z tych względów, przy niskim finansowaniu porodów przez NFZ (1716 zł)
i niebilansowaniu się oddziału położniczego, z dniem 1 września 2013 roku stosowanie gazu Entonox zostaje wycofane z Cennika usług medycznych NZOZ Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie Sp. z o.o.

W zamian,  wkrótce zostanie wprowadzony do łagodzenia bóli  porodowych – stymulator TENS, który będzie oferowany pacjentkom naszego szpitala  nieodpłatnie.