Profilaktyka zobacz mapę strony

Profilaktyka choroby nowotworowej gruczołu krokowego – wczesne wykrywanie

28 maja 2014

Zapraszamy Panów do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp. z o.o. wraz z Powiatem Dzierżoniowskim – przyjdź i zbadaj prostatę. Wystarczy badanie krwi – za darmo.

Normalnie badanie PSA jest płatne, ale podczas akcji, jaką organizujemy w ramach Programu Zdrowotnego „Profilaktyka choroby nowotworowej gruczołu krokowego – wczesne wykrywanie”, 200 mężczyzn będzie mogło zrobić je za darmo wraz z badaniem USG i konsultacją lekarza urologa!

Słowo „rak” budzi grozę i wielu mężczyzn obawia się, że to właśnie on może być przyczyną ich dolegliwości. Na ogół jednak jest to lęk nieuzasadniony, ale też prawdą jest, iż nowotwór prostaty nie jest chorobą rzadką. Jak wiele innych chorób onkologicznych, bywa chorobą śmiertelną, lecz jest to jeden z tych nowotworów, które można leczyć różnymi metodami. Poza tym rośnie powoli i często, zwłaszcza u starszych mężczyzn, nie ma większego znaczenia dla ich stanu.

Nowotwór prostaty jest jednym z najczęstszych, na który zapadają mężczyźni po 50. roku życia. W Polsce choroba ta zajmuje 3 miejsce wśród przyczyn zgonu na choroby nowotworowe. Częstość występowania tego nowotworu wzrasta wraz z wiekiem. Początkowo przebiega bezobjawowo, dlatego u wielu rozpoznaje się ją w stanie dużego zaawansowania. Dolegliwości są podobne do tych, które obserwuje się również w łagodnym rozroście gruczołu krokowego, a należą do nich:

• częstsze oddawanie moczu w nocy i w dzień,
  • parcie na mocz typu naglącego,
  • zaleganie moczu w pęcherzu, czy też całkowite zatrzymanie moczu.

Wczesnemu wykrywaniu może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u lekarza urologa. Co najmniej raz do roku zaleca się je mężczyznom, którzy ukończyli 50. rok życia; wcześniej – w przypadku pojawienia się objawów zaburzeń w oddawaniu moczu lub wówczas, gdy w najbliższej rodzinie (ojciec, brat) odnotowano zachorowanie na raka prostaty. Niestety wielu mężczyzn odwleka wizytę u urologa. Spowodowane to jest zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na temat choroby oraz możliwościach leczenia.

Czynnikami ryzyka są:

• otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • wstrzemięźliwość płciowa,
  • stany zapalne dróg moczowych,
  • czynniki genetyczne.

Nie wiadomo dlaczego rak prostaty występuje tak często, ale zachorowalność jest zróżnicowana u mężczyzn różnych ras i w różnych regionach świata. Częściowo zależeć to może od czynników dietetycznych i środowiskowych, np. pewne rodzaje tłuszczów w pożywieniu przypuszczalnie stymulują rozwój raka prostaty, a inne produkty spożywcze, w tym sojowe, działają ochronnie.

Badanie PSA, czyli Antygen Specyficzny dla Prostaty (ang. Prostatic Specyfic Antygen) jest białkiem wytwarzany jedynie przez komórki prostaty i wystarczy jedynie próbka krwi pobrana tak jak do rutynowych badań. Prawidłowa wartość PSA we krwi wynosi od 0,0 ng/ml do 4,0 ng/ml. Podwyższone stężenie PSA występuje w stanach zapalnych, łagodnym rozroście czy raku gruczołu krokowego.

Badania PSA, USG oraz konsultacja lekarza urologa będą wykonywane po uprzedniej rejestracji.

Rejestracji na badania należy dokonać w Sekretariacie Izby Przyjęć Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, przy ul. Cichej 1.

Miejscem wykonywania badań jest Laboratorium Analityczne Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, przy ul. Cichej 1, w godz. 07:15 – 18:30

Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Wszelkich informacji dotyczących rejestracji i badań prostaty można uzyskać po numerem telefonu: 74/ 83 44 152

Inicjatywa bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty została sfinansowana ze środków Budżetu Powiatu Dzierżoniowskiego przeznaczonych na realizację Programu Zdrowotnego obejmującego działania profilaktyczne i promocję zdrowia w zakresie „Profilaktyki choroby nowotworowej gruczołu krokowego – wczesne wykrywanie”.