sekretariat@szpital.dzierzoniow.pl
Aktualności zobacz mapę strony

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem?

28 lutego 2020

1. Higiena i dezynfekcja

Podstawą ochrony przed zarażeniem się koronawirusem jest higiena – podkreślają lekarze. Eksperci zalecają częste mycie rąk wodą z mydłem. Najlepiej jednak dezynfekować je przy pomocy środka na bazie alkoholu (najlepiej, jeśli jego stężenie wynosi minimum 60 proc.), który zabija wirusa.

2. Maseczki chirurgiczne i ochronne

Przy okazji epidemii koronawirusa, na całym świecie gigantyczną popularnością cieszą się chirurgiczne maseczki na twarz. Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim stosować powinny je osoby, które są nosicielami wirusa, albo podejrzewają, że mogą być zarażone.

3. Zachowanie bezpiecznej odległości

Wśród kroków, które należy podjąć, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem, jest zachowanie odległości między sobą, a innymi ludźmi. Według Ministerstwa Zdrowia, bezpieczna odległość wynosi co najmniej jeden metr od osób które kaszlą, kichają, bądź u których możemy zaobserwować inne objawy choroby, czy przeziębienia.

4. Unikanie kontaktu z przedmiotami

Warto ograniczyć nasz kontakt z przedmiotami, których dotyka wiele osób. Szczególną ostrożność należy więc zachować m.in. w komunikacji publicznej, w kinach, teatrach, czy w sklepach.

5. Unikanie dotykania oczu, nosa i ust

Koronawirusem najłatwiej zarazić się przez błony śluzowe w naszym ciele. Oznacza to, że powinniśmy unikać dotykania dłońmi naszych oczu, nosa i ust. Specjaliści podkreślają, że nawet nosząc maseczkę, możemy zarazić się koronawirusem, właśnie przez oczy. Jeśli już musimy dotknąć twarzy, to warto zadbać o to, by nasze dłonie były czyste, zdezynfekowane.

Wykaz Oddziałów zakaźnych

Adresy jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Województwie Dolnośląskim